Egy szóval jellemezve; stílus

 

Egy lap, néhány csavar, függők, csapágyak és kerekek. Csupán ennyi elég lenne egy kultusz kialakulásához? A válasz: Igen. A deklarált kezdetet a legendák szerint egy kaliforniai srácbandához lehet kötni, akik felszereltek négy kereket egy lapra, majd attól kezdve gördeszkázással töltötték el napjaikat. A ’60as években elterjedt Amerikában az új divat; lázadó fiatalok deszkájukat hónuk alá csapva, egységes öltözékben, csoportokba verődve járták, azaz gurulták végig az utcákat. A következő évtizedben az egyszerű gurulást továbbfejlesztették, már nem csak a sík terep meghódítása volt a feladat, hanem lépcsők, csövek, korlátok és kézzel kialakított akadályok meglovaglása jelentette a fő célt.

 

A sok embert megmozgató új sportág megjelenésére a piacnak is azonnal reagálnia kellet, a ’70-es évek közepén megépítették az első Skateparkot Floridában, a 1976-ban Powell megalapította gördeszkagyártó cégét és a máig legnépszerűbb ruházati márka a Vans elkezdte összerakni első deszkás cipőit. Ettől kezdve nem volt megállás, napról napra népszerűbb lett a sport. Százak, ezrek követték a legújabb trendet, a deszkázás túlnőtt önmagán, bekebelezte az egész világot. Kiemelkedő, zseniális alakok, mint Stacy Peralta, Jay Adams, Steve Caballero, Tony Hawk, Tony Alva és Eric Kuston rótták az utcákat és jártak el versenyekre, rendezvények. Neveik még ma is csillogást csalnak a kissrácok szemeibe, ugyanis lélegzetelállító trükkjeik, egyéni stílusuk miatt minden deszkás szeretne egy kicsit olyan lenni, mint ők. Azóta is folyamatosan jegyezhetünk nagy neveket, a sport pedig fejlődik,ameddig csak tud. A gördeszkázás mára olyan komoly elismerésnek örvend, hogy 2012-ben Olimpiai sportágként debütálhat Londonban.

 

 

Az életérzésről, amit a gördeszka megteremtett

 

A gördeszkázással, mint minden mással, a külsőségek is együtt járnak. Messziről fel lehet ismerni egy deszkás figurát, még akkor is, ha üres kézzel jön velünk szemben. A cipőnek lehetőleg több rétegben varrottnak, könnyűnek, masszívnak és bőrnek kell lennie, a design csak másodlagos (elvileg). A csőnadrág hordása elsősorban praktikus okokból került terítékre, ugyanis a trükkök beadása közben zavaró volt a bőszárú gatya. Mára már azonban divatos lett és a fiatalok utcai ruhatárában is megtalálható darabbá vált. Ezeken felül még egy márkás, színes póló, egy kapucnis pulcsi és kész is a gördeszkás, vagy nem? Hát persze, hogy nem, mivel a legfontosabb kellék a fullcap. Teljesen mindegy, hogy milyen színű, mintájú, márkájú, a lényeg, hogy egy igazi deszkás mindig viseljen sapkát.

 

A ’70-es, ’80-as évek alatt teljesen kialakult a gördeszkázás hagyományának alapja, aminek szerves része az új zenei irányzatok kialakulása, amit a sport hozott magával. Eleinte melody-core bandák jelentek meg, akik nem csak a zenébe vitték a deszkás életérzést, hanem ők maguk is kijártak Kalifornia félcsöveibe trükközni. Néhány akkori bandanév: Gang Green, JFA, Suicial Tendencies, de napjainkban is vannak zenekarok, akik ezt a stílust követik: Sum41, Strung Out, Three, Chord Society. Néhány együttes (Pennywise, TheOffsping) átlépve a ’80-as éveket skatepunkká alakultak, ami szintén a deszkás körökben kedvelt zenei irányzat.

 

Nem csak a ruházat és a zene tartozik hozzá az életérzéshez, hanem természetesen a parkok, ahova a srácok járnak és a trükkök is, amiket tolnak. A világ minden pontján számos fedett, vagy fedetlen helyen nyílik lehetőség a gyakorlásra, azonban az old school és utánozhatatlan gördeszkázás az utcákon folyik (, amit Magyarországon több helyen tiltanak). Ez persze Kaliforniában, a deszka otthonában a leghangulatosabb, a tengerpart, a meleg és a naplemente miatt. A gördeszkázás külső szemmel csupán jó mulatságnak tűnik, azonban több annál, kemény munkával és sok gyakorlással juthat el valaki komolyabb eredményekig. Az alap trükkök a manul-al és az ollie-val kezdődnek, ezután jöhet a backside, frontside, majd a flipek. Ez persze a profiknak gyerekjáték, szinte megszámolhatatlan nehéz trükk van, amit csak igazán sok deszkán eltöltött idő után lehet beadni. A gördeszka legenda Tony Hawk még pályafutása elején írt magának egy listát, azok a trükkök szerepeltek rajta, amiket szeretne megcsinálni és amiket a legnehezebbnek tart. A lista tetején, mint a legnehezebb trükk a 900 fokos fordulat állt, amit sikerült megcsinálnia az 1999-es X Games-en. Máig ezt tartják a legnehezebb trükknek, azonban azóta már több profinak sikerült beadnia ezt a trükköt (Elliot Sloan, Alex Perelson, Mitchie Brusco),

 

Magyarországon innen, Amerikán túl

 

Hazánkat a gördeszka hullám 1985-ben érte él, leginkább a fővárost suhintva meg szelével. Budapesten napjainkban több csomóponton gyülekeznek a deszkások, de nem mindig volt ez így. A kezdetekben a Hősök terére koncentrálódtak és gyakorolgatták a kaliforniaiaktól videón ellesett trükköket. Ez után a sport elterjedt az egész fővárosban, 1995-ben megnyílt a Görzenál, ami több öregmotoros gyermekkorát tette emlékezetessé. Később egész Magyarországot behálózta a deszkamánia, mára már több Skateparkot építettek és számos gördeszkás rendezvényt szerveznek az egész országban. Jelenleg Budapest legfrissebben felhúzott parkja Csepelen van, a The Lab Skatepark, de vidéken is fejlesztenek, már Győrben, Dunaharasztiban és Nyíregyházán is lehetőségük van a srácoknak a gyakorlásra. Nem számít, hogy Amerikában vagy Magyarországon csúszol le egy korláton, a lényeg, hogy érezd azt az életérzést, amit gördeszkázás közben érezni kell.